Салата од домати, брокула и фета

2012-04-28
salata-domati-brokuli
 • Порции: 2
 • Време на подготовка: 10m
 • Време на готвење: 0m
 • Вкупно време: 10m

Состојки
1 лажица оцет балсамико
2 лажици фета сирење сецкано
220 гр. брокула
2 чаши вода
1/2 лажичка оригано
1 домат

Упатство

Во едно помало тенџере загрејте ја водата на силен оган. Кога ќе зоврие водата додадете ги исецканите брокули и варете ги половина минута додека да добијат светло зелена боја.
Потоа исцедете ги брокулите во цедилка и пуштете врз нив млаз студена вода за да го прекинете варењето.
Во сад за сервирање измешајте ги брокулите со ситно исецкан домат, фета сирење, оцет балсамико и оригано.

Print Friendly
Средна оцена од готвачи

(5 / 5)

5 5 1
Оценете го овој рецепт

1 . го оцениле рецептот

Од истата кујна:
 • КОЛАЧИ ОД ТЕМНО ЧОКОЛАДО

  Колачи од темно чоколадо

 • ПИЦА СО ПИЛЕШКО

  Пица со пилешко

 • ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО КРЕМСИРЕЊЕ

  Пиперки полнети со кремсирење

 • ПИЛЕШКО СО ТЕСТЕНИНИ

  Пилешко со тестенини

 • МАРОКАНСКА СУПА

  Мароканска супа

Имате малку слободно време?
Add Comment RegisterНапишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


*

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Recipe Ads