Чоколадни колачиња

2013-09-18
ЧОКОЛАДНИ КОЛАЧИЊА
 • Порции: 25
 • Време на подготовка: 20m
 • Време на готвење: 0m
 • Вкупно време: 20m

Состојки
1/2 лажичка екстракт од ванила
1/4 лажичка сол
100 гр. какао
400 гр. ореви мелени (или друго јаткасто овошје по вкус)
20 урми без семки

Упатство

Во блендер додадете ги оревите, какаото и солта и добро измешајте ги.

Потоа додадете го ванила екстракт.
Додавајте ги урмите една по една во блендерот. Со додавање на повеќе урми тестото ќе се лепи поубаво и нема да се распаѓа, но исто така ќе е по густо и по благо. Затоа е неопходно да се процени доволната количина на урми.

Смесата од блендерот префрлете ја во правоаголна тава и добро притиснете ја за да ја добие формата на тавата како калап.
Ставете ја тавата со колачот во фрижидер и оставете ја околу 10 минути за да се стегне. Потоа исечете го на коцки. Колачите послужете ги декорирани со шеќер во прав или какао.Print Friendly
Средна оцена од готвачи

(4.5 / 5)

4.5 5 2
Оценете го овој рецепт

2 . го оцениле рецептот

Од истата кујна:
 • DSC_0403-586x392

  Вегетаријанска пица

 • ПОТПЕЧЕНИ ЦРВЕНИ ПИПЕРКИ, КРОМИД И АНАСОН

  Потпечени црвени пиперки, кромид и анасон

 • КОМПИР САЛАТА_1

  Компир салата

 • МАКАЛО ОД ЦРН ПАТЛИЏАН

  Макало од црн патлиџан

 • СУПА ОД ПИПЕРКА НА СКАРА

  Супа од пиперка на скара

Коментари за рецептот

Comments (2)

 1. објавено од dani на март 8, 2014

  receptot e za nikade zasto so 200 gr. kakao ke se napravat petstotini kolaci , jas go sledev receptot i mi se zgadi od gorcinata na kakaoto.a treba da dodadete margarin za smesata za da ne se rastura.prav uzasen recept za da se upropasti tolku ubav mastraf

 2. објавено од Мојата Кујна на март 9, 2014

  Дани, ви благодариме за коментарот. Во право сте за количината на какаото, сме направиле грешка, рецептот е со 100 грама какао. Урмите се тие кои ја држат смесата доволно леплива за да не се растура, а и додаваат слаткост на колачињата.
  Се надеваме дека ќе пробате уште рецепти од нашиот портал и ги очекуваме вашите коментари, без разлика дали станува збор за пофалба или критика :)

Add Comment RegisterНапишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


*

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Recipe Ads