Тајландска фетучини салата со пилешко

2012-04-19
fetucini
 • Порции: 4
 • Време на подготовка: 30m
 • Време на готвење: 15m
 • Вкупно време: 45m

Состојки
50 гр. путер од кикирики
2 лажици мед
2 лажици сок од портокал
1 лажичка соја сос
1/2 лажичка ѓумбир
600 гр. фетучини сварени и исцедени тестенини
400 гр. пилешки гради сварени и исецкани на коцки
200 пикантен пица сос
марула
2 пиперки црвени
кориандер свежи ливчиња ситно сецкани

Упатство

Загрејте го пикантниот пица сос со путерот од кикирики, медот, сокот од портокал, соја сосот и ќумбир во тава на среден оган и мешајте додека да зоврие.
Додадете ги сварените и исцедени фетучини и пилешкото и добро измешаје ги за да се облијат со преливот.
Послужете ги топли гарнирани со марула, сецкана црвена пиперка и кориандер.

Наместо фетучини можете да користите и јуфки.
Ако не сакате да користите готов пикантен пица сос можете да си го подготвите сами:
Во блендер измиксајте домати од конзерва со 4 чешниња лук, 1 среден кромид, 1 зелена пиперка, 1 луто пиперче и лажица јаболков оцет.
Потоа смесата ставете ја во тава и гответе ја околу 20 минути со што ќе се намали на околу 1/3.Print Friendly
Средна оцена од готвачи

(0 / 5)

0 5 0
Оценете го овој рецепт

0 . го оцениле рецептот

Од истата кујна:
 • przeno_govedsko

  Пржено говедско со тиквички и пиперки

 • Sweet and Sour Spareribs

  Слатко кисели ребра

 • Thai Dip Nam Prik Ong

  Тајландско макало со свинско

 • Pilesko-nudls

  Пилешко со нудлс

 • aziski-dresing

  Зачинет Азиски прелив

Add Comment RegisterНапишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


*

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Recipe Ads