Полнети пилешки гради

2014-01-05
polneti_pileshki_gradi
 • Порции: 4
 • Време на подготовка: 20m
 • Време на готвење: 55m
 • Вкупно време: 1m

Состојки
100 гр. кашкавал
100 гр. сирење
1 лажичка сенф
3 чешниња лук
2 моркови
1 кромид црвен
1 јајце
4 парчиња пилешки гради
2-3 домати
магдонос

Упатство

Во едно мало тенџере наполнете вода и сварете ги морковите. Внимавајте да не ги преварите, за да не омекнат премногу.
Во тава со масло загреана на среден оган динстајте го кромидот, ситно исецкан. Кога ќе омекне додадете го исецканиот лук и ситно сецкан магдонос. Пропржете ги неколку минути и тргнете ги од оган.
По две минути додадете во тавата сенф, малку сол и бибер и едно јајце. Добро измешајте ја смесата и додадете изрендано сирење и изрендан кашкавал.
Во пилешките гради со остар нож направете подлабок засек и формирајте џеб. Со мала лажичка наполнете од смесата во пилешкото. Во средината ставете половина варен морков. Процепот во месото затворете го со чепкалка. Одкако ќе ги наполните сите парчиња пилешко, ако ви остане од смесата не ја фрлајте, туку намачкајте го со неа месото. Исецкајте ги доматите и наредете ги во огноотпорен сад. Врз нив поставете го пилешкото месо и печете го во загреана рерна на 200 степени околу 40 минути, покриено со фолија. По 40 минути извадете ја фолијата и печете уште 15 минути.
Сервирајте го пилешкото топло, пресечено на половинки, со прилог по желба.Print Friendly
Средна оцена од готвачи

(5 / 5)

5 5 4
Оценете го овој рецепт

4 . го оцениле рецептот

Од истата кујна:
 • 401339

  Пита со јагоди

 • snickers

  Snickers

 • MOJATA-KUJNA-Krofni

  Крофни

 • mafini

  Мафини со шунка

 • MOJATA-KUJNA-Kuglof

  Куглоф

Коментари за рецептот

Коментар (1)

 1. објавено од zorce на април 30, 2014

  za oko privlecno a ako okoto prifati togas mora da e vkusno treba da se proba

Add Comment RegisterНапишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


*

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Recipe Ads