Песто од босилек

2014-08-24
ПЕСТО ОД БОСИЛЕК
 • Количина: 4-6 лица
 • Време на подготовка: 20m
 • Време на готвење: 5m
 • Вкупно време: 25m

Состојки

 • 45 гр. ореви
 • 30 гр. свеж босилек
 • 2 чешниња лук
 • 60 гр. рендан пармезан
 • 5 лажици маслиново масло
 • сол и бибер по вкус

Постапка

Загрејте ја рерната на 180 степени. Поставете ги оревите врз тавче за печење и печете ги во загреаната рерна 5 минути. Потоа оставете ги на страна 10 минути за да се изладат.

Ставете ги оревите, босилекот, лукот, пармезанот и маслиновото масло во блендер и добро измешајте ги додека да добиете рамномерна смеса. Зачинете со сол и бибер по вкус и измешајте го пестото уште малку.

Послужете го пестото од босилек како макало со крекери или како прелив за тестенини.Print Friendly
Средна оцена од готвачи

(5 / 5)

5 5 3
Оценете го овој рецепт

3 . го оцениле рецептот

Од истата кујна:
 • off.net.mk-23450

  Макало од рузмарин и мајчина душица

 • МИНЕСТРОНЕ ЧОРБА

  Минестроне чорба

 • ЛЕСНО ЛЕТНО МАКАЛО

  Лесно летно макало

 • ИТАЛИЈАНСКА САЛАТА

  Италијанска салата

 • КАРИ СОС ОД ЛЕБЛЕБИЈА И СПАНАЌ

  Кари сос од леблебија и спанаќ

Add Comment RegisterНапишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


*

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Recipe Ads