Летна салата

2014-07-06
ЛЕТНА САЛАТА
 • Количина: 6 лица
 • Време на подготовка: 15m
 • Време на готвење: 5m
 • Вкупно време: 20m

Состојки

 • 1 чешне лук, ситно сецкано
 • 60мл. маслиново масло
 • 6 парчиња стар леб, исечен на коцки (2см.)
 • 6 домати, исечени на парчиња
 • 1 лажица вински оцет
 • прстофат шеќер
 • 200гр. моцарела, исечена на парчиња
 • 4 лажици сецкан свеж босилек
 • сол и бибер

Постапка

Загрејте ја рерната на 200 степени.
Во длабок сад измешајте го лукот со 2 лажици маслиново масло. Во оваа смеса додадете ги коцките леб и добро измешајте ги.
Наредете го лебот во плех и печете го рерната околу 5 минути додека да добие светло кафеава боја.
Во длабок сад за сервирање додадете ги доматите. Зачинете ги со оцет, прстофат шеќер и остатокот од маслото. Додадете моцарела сирење, босилек и препечените ларчиња леб. Зачинете со сол и бибер по вкус и добро промешајте.

На здравје!Print Friendly
Средна оцена од готвачи

(5 / 5)

5 5 1
Оценете го овој рецепт

1 . го оцениле рецептот

Од истата кујна:
 • САЛАТА СО ЧАДЕНО ПИЛЕШКО

  Салата со чадено пилешко

 • САЛАТА ОД ЛЕЌА И ЈАЧМЕН

  Салата од леќа и јачмен

 • ЗАВИТКАНИ КРАСТАВИЦИ

  Завиткани краставици

 • МИНЕСТРОНЕ ЧОРБА

  Минестроне чорба

 • ИТАЛИЈАНСКА САЛАТА

  Италијанска салата

Add Comment RegisterНапишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


*

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Recipe Ads