Мини тортички

2016-04-09
MOJATA-KUJNA-Mini-tortichki
 • Порции: 30
 • Време на подготовка: 30m
 • Време на готвење: 25m
 • Вкупно време: 55m

Состојки

 • 2 филџани Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
 • 2 филџани масло за јадење
 • 4 јајца
 • 1 филџан млеко
 • 2 филџани мелени ореви
 • 1 ќесичка прашок за печиво
 • За фил: 200мл млеко
 • 150г шеќер
 • 100г чоколада
 • Шлаг пена
PACKSHOT

Постапка

Јајцата и шеќерот се матат. Се додаваат останатите состојки по ред.

Изматената смеса се истура во подмачкан и побрашнет плех. Се пече на 220°С околу 25 минути.

По благо ладење од добиениот пандишпан со чаша се вадат парчиња во кружна форма, а тестото помеѓу нив се собира и се ситни со рака.

Млекото, шеќерот и чоколадата се варат додека смесата не се изедначи. Во неа се меша иситнетото тесто и се филуваат тортичките. Се украсува со шлаг пена.

На здравје!Print Friendly
Средна оцена од готвачи

(5 / 5)

5 5 2
Оценете го овој рецепт

2 . го оцениле рецептот

Од истата кујна:
 • 401339

  Пита со јагоди

 • cimet

  Торта од цимет

 • urmi

  Колач од урми

 • MOJATA-KUJNA-Krofni

  Крофни

 • MOJATA-KUJNA-Kuglof

  Куглоф

Add Comment RegisterНапишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


*

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Recipe Ads