Минестроне чорба

2016-01-21
МИНЕСТРОНЕ ЧОРБА
 • Количина: 6 лица
 • Време на подготовка: 20m
 • Време на готвење: 40m
 • Вкупно време: 60m

Состојки

 • 175гр. сланина
 • 50мл. маслиново масло
 • 2 чешниња лук, сецкани
 • 1 главица праз, ситно сецкан
 • 2 моркови, сецкани
 • 2 главици целер, ситно сецкан
 • 200гр. компири, излупени и ситно сецкани на коцки
 • 350гр. зелка, ситно сецкана
 • 1 ловоров лист
 • 1.5 литри пилешка супа од коцка
 • 800гр. домати од конзерва (пелати)
 • 175гр. ситни тестенини за во супа
 • 400гр. сварен шарен грав
 • 2 лажици крупно сецкан магдонос
 • 2 лажици свеж босилек
 • 200гр. рендан пармезан

Постапка

Излупете ја кората на сланината и тргнете ја на страна. Исецкајте ја сланината на ситни парчиња. Загрејте масло во поголемо тенџере на среден оган и додадете ја сланината, праз, лук, моркови, целер, компир, зелка и ловор.
Покријте го тенџерето со капак и гответе го зеленчукот околу 15 минути со повремено мешање. Потоа одстранете го капакот. Додадете ги доматите, кората од сланинината и пилешка супа од коцка. Кога ќе зоврие супата намалете ја јачината на ринглата и гответе ја 10 минути.
Додадете ги тестенините и варениот грав, зголемете ја јачината на супата и оставете ја да зоврие. Потоа повторно намалете ја јачината и покријте го тенџерето со капак и гответе ја супата уште 8 минути.
Одстранете ја кората од сланината од супата. Додадете во супата магдонос и босилек и добро промешајте ја. Зачинете со сол и бибер по вкус.
Послужете ја супата веднаш со додаток на рендан пармезан во секоја чинија.
На здравје!Print Friendly
Средна оцена од готвачи

(0 / 5)

0 5 0
Оценете го овој рецепт

0 . го оцениле рецептот

Од истата кујна:
 • ЈАГНЕШКА СУПА

  Јагнешка супа

 • ОРИЗ СО ЈАЈЦА

  Ориз со јајца

 • ИТАЛИЈАНСКА САЛАТА

  Италијанска салата

 • ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО КРЕМСИРЕЊЕ

  Пиперки полнети со кремсирење

 • ТОРТА ОД ОРИЗ

  Торта од ориз

Add Comment RegisterНапишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


*

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Recipe Ads