Куглоф

2016-04-25
MOJATA-KUJNA-Kuglof
 • Време на подготовка: 20m
 • Време на готвење: 60m
 • Вкупно време: 1:20 h

Состојки

 • 500г Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
 • 150мл масло за јадење
 • 4 јајца
 • 300г шеќер
 • 150мл млеко
 • 25г какао
 • 1 ќесичка ванилин шеќер
 • 1 ќесичка прашок за печиво
 • Рендана кора од лимон
PACKSHOT

Постапка

Со миксер на поголема брзина се матат шеќерот, ванилиниот шеќер и јајцата додека не се добие пенеста маса. Потоа при постојано матење се додаваат млекото, маслото за јадење и кората од лимон. На крај постапно се додаваат брашното и прашокот за печиво, матејќи со бавна брзина.

Од добиената смеса се  двои една третина во која се додава какаото.

Смесата се поминува на неколку места со вилушка за да се постигне шареност на колачот. Се пече 1 час  на температура од 180°С.  Се украсува по желба.Print Friendly
Средна оцена од готвачи

(5 / 5)

5 5 3
Оценете го овој рецепт

3 . го оцениле рецептот

Од истата кујна:
 • 401339

  Пита со јагоди

 • cimet

  Торта од цимет

 • urmi

  Колач од урми

 • snickers

  Snickers

 • MOJATA-KUJNA-Krofni

  Крофни

Add Comment RegisterНапишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


*

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Recipe Ads