Крофни

2016-04-29
MOJATA-KUJNA-Krofni
 • Време на подготовка: 50m
 • Време на готвење: 15m
 • Вкупно време: 1:5 h

Состојки

 • 1кг Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
 • 400мл млеко
 • 3 јајца
 • 200мл масло за јадење
 • 200г шеќер
 • 20г квасец
 • 1 ванилин шеќер
 • Декорација по желба: шеќер во прав или растопена чоколада
PACKSHOT

Постапка

Од горенаведените состојки се замесува изедначено тесто. Се покрива и се остава на топло околу 30 минути.

Се сука кора од околу 1,5cm до 2cm и со чаша се вадат форми во облик на крофна кои се редат на послужавник посипан со брашно и покриени се оставаат да стасаат.

Потоа крофните се пржат во длабок сад полн со масло за јадење.

По желба крофните се декорираат со шеќер во прав или со растопена чоколада.

На здравје!Booking.com

Print Friendly
Средна оцена од готвачи

(2.3 / 5)

2.3 5 3
Оценете го овој рецепт

3 . го оцениле рецептот

Од истата кујна:
 • 401339

  Пита со јагоди

 • cimet

  Торта од цимет

 • urmi

  Колач од урми

 • snickers

  Snickers

 • mafini

  Мафини со шунка

Add Comment RegisterНапишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


*

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Recipe Ads