Ванила колач со чоколадни парчиња

2016-04-19
Cake2-PSD
 • Количина: 1 тава
 • Порции: 16
 • Време на подготовка: 15m
 • Време на готвење: 25m
 • Вкупно време: 40m

Состојки

 • 270 гр. Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1/2 лажичка сол
 • 240 гр. путер
 • 140 гр. бел шеќер
 • 140 гр. кафеав шеќер
 • 1 лажичка ванила
 • 2 јајца
 • 340 гр. чоколадо за готвење, сецкано на ситни парчиња
 • 200 гр. сецкани ореви
PACKSHOT

Постапка

Загрејте ја рерната на 200 степени. Премачкајте едно подлабоко тавче со малку масло.
Во длабок сад измешајте брашно, сол и прашок за пециво. Во друг сад измешајте го путерот со екстракт од ванила и бел и кафеав шеќер. Матете ги додека да добиете кремаста смеса. Потоа додадете ги јајцата и продолжете со матење. Во оваа смеса постепено додавајте ја смесата од брашно една по една лажица со постојано мешање. На крај во тестото додадете го сецканото чоколадо и ореви и добро промешајте ги.
Распоредете го тестото рамномерно во подготвеното тавче. Печете го колачот во загреана рерна 25 минути. Кога ќе се излади исечете го на коцки и послужете го.
Пријатен апетит!Booking.com

Print Friendly
Средна оцена од готвачи

(5 / 5)

5 5 2
Оценете го овој рецепт

2 . го оцениле рецептот

Од истата кујна:
 • 401339

  Пита со јагоди

 • cimet

  Торта од цимет

 • urmi

  Колач од урми

 • snickers

  Snickers

 • MOJATA-KUJNA-Krofni

  Крофни

Add Comment RegisterНапишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


*

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Recipe Ads