Сите написи во Суперхрана

Суперхрана – Лути пиперки

Од: | 0 Коментари | На:април 16, 2012 | Категорија : Суперхрана

. Сите пиперки содржат соединенија наречени капсаициноиди. Ова е особено точно на лутите пиперки, од каде што и произлегува нивната лутина. Тие имаат извонредно анти-инфламаторно и аналгетично дејство. Штитат од многу форми на рак како и од срцеви заболувања благодарејќи на многу високо ниво на капсаициноиди, чија најчестата форма е... повеќе

Повеќе

Суперхрана – Зеленчук со темнозелени листови

Од: | 0 Коментари | На:април 16, 2012 | Категорија : Суперхрана

. Зеленчукот со темнозелени листови како што се спанаќ, кељ или блитва се одличен извор на железо (особено важно за жените). Исто така содржат витамин А и лутеин кои придонесуваат за подобар вид. Спанаќот содржи цела ризница на хранливи материи и може да се пофали со преку 35 есенцијални витамини... повеќе

Повеќе

Суперхрана – Грав и Леќа

Од: | 0 Коментари | На:април 7, 2012 | Категорија : Суперхрана

Гравот и леќата се сирмоашни со масти, калории и натриум, а богати со комплексни јагленохидрати и диетални влакна, а нудат и умерени количини на есенцијални масни киселини-претежно омега-6s. Тие исто така се одличен извор на протеини. Во вегетаријанската исхрана е потребно само да се комбинираат со житарки како што се јачмен или овес за да ги обезбедат сите амино киселини потребни за да се зготви... повеќе

Повеќе

Суперхрана – Јачмен

Од: | 0 Коментари | На:април 7, 2012 | Категорија : Суперхрана

Јачменот освен што е жито со  низок гликемиски индекс, исто така е богато со растворливи и нерастворливи растителни влакна. Растворливите влакна му помага на телото во метаболизмот на маснотиите, холестеролот и јаглехидрати и го намалуваат холестерол во крвта. Нерастворливи влакна промовираат здрав дигестивен тракт и го намалува ризикот од рак (на пример, карцином на дебелото црево). Исто... повеќе

Повеќе

Суперхрана – Кромид, Лук, Праз

Од: | 0 Коментари | На:април 7, 2012 | Категорија : Суперхрана

Ботаничка фамилија која вклучува праз, кромид и лук  споделува многу значајниот својства. Тие можат да помогнат во намалување на крвниот притисок и нивото на холестерол. Истражувањата сугерираат дека тие го инхибираат растот на простата. Исто така го штитат желудникот и дебелото црево од рак. Тие исто така имаат антибиотски својства и со тоа штитат од бактерии. повеќе

Повеќе

Суперхрана – Авокадо

Од: | 0 Коментари | На:април 7, 2012 | Категорија : Суперхрана

Вкусно и со кремаста текстура, авокадото не само што содржи најдобар вид на масти (мононезаситена олеинска киселина), но исто така помага вашето тело да ја блокира апсорпцијата на лоши маснотии (холестерол). Тие се содржат големо количество на лутеин, кој го помага и подобрува видот. Авокадото содржи 35% повеќе калиум од бананите. Освен калиум, авокадото содржи и фолна киселина,... повеќе

Повеќе

Што е суперхрана?

Од: | 0 Коментари | На:април 3, 2012 | Категорија : Дали знаевте?, Суперхрана

Називот “суперхрана” го имаат добиено некои прехрамбени продукти (одредени растенија, житарки и месо) кои содржат огромен број на хранливи состојки, минерали, витамини, есенцијални амино киселини, за кои научно е докажано дека значително влијаат на подобрување на здравјето, одржување на оптимална телесна тежина како и спречување на многу болести. Иако различни... повеќе

Повеќе

Сте слушнале ли за зрното киноа?

Од: | 0 Коментари | На:април 3, 2012 | Категорија : Безглутенска исхрана, Суперхрана

Киноата е вид на растение слично на жито, по потекло од Јужна Америка. Била сметана за свето семе во античката цивилизација на Инките. Киноата природно има горчлива лушпа, меѓутоа најчесто се продава обработена. Придобивките од користењето на киноа во исхраната се многубројни и го оправдуваат нејзиното име – суперхрана на... повеќе

Повеќе

Елда – безглутенска “суперхрана”

Од: | 0 Коментари | На:април 3, 2012 | Категорија : Безглутенска исхрана, Суперхрана

Елда е вид на растение кое и покрај својот изглед (или англиското име Buckwheat) не е во сродство со пченицата и не е житарка, ниту трева. Елдата која ај користиме во исхраната е всушност семе на растението и е многу слична на сончогледовото семе. Во исхраната најчесто се користи брашно... повеќе

Повеќе