Сите написи во Совети и кулинарски трикови

Совети за совршени тестенини

Од: | 0 Коментари | На:јануари 11, 2016 | Категорија : Готварски совети, Совети и кулинарски трикови

Колку и да звучи лесно, приготвувањето на тестенини не се состои само од варење неколку минути во вода со малку сол. Избор на облик на тестенини – Постојат преку 100 вида на тестенини различни по форма и големина, а со тоа и различна намена. Ако рецептот бара одреден вид на... повеќе

Повеќе

Грешки при користење на даската за сечење

Од: | 0 Коментари | На:јануари 11, 2016 | Категорија : Готварски совети, Совети и кулинарски трикови

Сечете месо и зеленчук на иста даска – За да спречите расипување на храната секогаш користете различна даска за месо и зеленчук/овошје. За полесно да запаметите која даска е за која намена ви предлагаме користење на даски во различна боја Даската ви се лизга додека ја користите – Заштитете ги... повеќе

Повеќе

Грутчиња во бешамелот?

Од: | 0 Коментари | На:јануари 11, 2016 | Категорија : Готварски совети, Совети и кулинарски трикови

Ви се направиле грутчиња при подготовка на бешамел сосот? Кога се работи за бешамел сос, или било кој друг сличен за чие приготвување се користи брашно и путер, многу често може да се појават грутчиња од брашното. Во таква состојба не можете да го користите но сепак не го фрлајте.... повеќе

Повеќе

Чистење на ‘рѓа

Од: | 0 Коментари | На:мај 1, 2014 | Категорија : Готварски совети, Совети и кулинарски трикови

Металните тави, плехови, ножеви и друг готварски прибор понекогаш и покрај темелното чистење можат да фатат ‘рѓа. Ви предлагаме да се обидете да ја исчистите со употреба на нетоксично, еколошко и ефтино средство. Пресечете еден компир на половина. Пресечената страна намачкајте ја со сода бикарбона и со него тријте ја... повеќе

Повеќе

Бланширање на зеленчук

Од: | 0 Коментари | На:мај 24, 2012 | Категорија : Готварски совети, Совети и кулинарски трикови

Бланширањето е процес во два чекора во кој одреден зеленчук се става во зовриена вода да се провари, вообичаено една до две минути, а потоа сте става во сад со вода со мраз за моментално да се прекине со процесот на варење. Зеленчукот вообичаено се бланшира за да омекне, за... повеќе

Повеќе

Како да зготвите совршен омлет

Од: | 1 Коментар | На:мај 22, 2012 | Категорија : Готварски совети, Совети и кулинарски трикови

Во еден сад ставете јајца, сол и црн бибер и изматете ги добро со вилушка. Во нелеплива тава (тефлонска или слична) додадете една лажичка маргарин и растопете го на оган со средна јачина. Многу е важно омлетот да не го готвите на рингла уклучена на најсилно. Кога маргаринот ќе се... повеќе

Повеќе

Како да изматите белки од јајце

Од: | 0 Коментари | На:април 16, 2012 | Категорија : Готварски совети, Совети и кулинарски трикови

Многу торти и кремови добиваат лесна и воздушеста текстура од совршено изматени белки од јајце. Воздухот што навлегува во јајцата со нивното матење овозможува рамномерно распределување на мали воздушни меурчиња во тестото или смесите. Овој метод овозможува нараснување на тестото, и пенаста структура на кремовите. При матење на јајцата имајте... повеќе

Повеќе

Како да изработите ружи од фондан

Од: | 1 Коментар | На:април 9, 2012 | Категорија : Совети и кулинарски трикови, Чекор по чекор

Ружите од фондан ја разубавуваат и збогатуваат секоја торта. Во продолжение следи илустрирано упатство кое ќе ви помогне лесно да ја декорирате вашата следна торта. Обојте го фонданот во посакуваната боја. Исукајте со сукало парче со дебелина од околу 3mm. . Исечете го фонданот на ленти со димензии 7cm x... повеќе

Повеќе

Како да сервирате сирење

Од: | 1 Коментар | На:април 7, 2012 | Категорија : Совети и кулинарски трикови

Послужувањето на сирење е одлична идеа за мезе или десерт. Клучот за успех во секој случај е  комбинирањето на вкусови, текстура и боја. Запомнете дека сирењето секогаш се служи на собна температура со што ќе го осигура својот полн вкус. На тврдите сирења им е потребно подолго време да се... повеќе

Повеќе

Нова примена на корнетите за сладолед

Од: | 0 Коментари | На:април 7, 2012 | Категорија : Совети и кулинарски трикови

Сте се обиделе ли да искористите корнети за сладолед наместо калапчиња за мафини? Интересна замена и совршени за детски забави. повеќе

Повеќе