Сите написи во Омилени зачини

Зачински билки во кујната

Од: | 0 Коментари | На:април 22, 2014 | Категорија : Креативни идеи, Кујна од соништата, Омилени зачини

Одгледувањето на зачински билки дома custom-written-papers.org/blog/research-papers-for-sale.html е одличен начин да уживате во нивната прекрасна арома преку целата година, како и да ги збогатите домашно приготвените јадења со неповторлив мирис и вкус на свежи зачини. Дури и ако живеете во стан и немате голем двор на располагање не мора да се... повеќе

Повеќе

Копар

Од: | 0 Коментари | На:мај 22, 2012 | Категорија : Омилени зачини

Вкус: Свеж и тревест; пердувести листови кои најчесто се користат како зачин за маринирање и саламура Одлично оди со: Туна салата, омлети, салати, морски специјалитети, зачин во таратур, билна киселина Забелешка: Употребете го копарот свеж или додадете го на топла храна пред самото сервирањето. повеќе

Повеќе

Кориандер

Од: | 0 Коментари | На:мај 16, 2012 | Категорија : Омилени зачини

Вкус: Остар, по изгледот многу наликува на магдонос, но со многу посилен мирис. Одлично се комбинира со: Азиски, Мексикански и Индиски јадења. Чест додаток е на салати и супи. Забелешка:Кога растението ќе процвета листовите стануваат горчливи. Од неговото исушено семе се добива зачинот кориандер. Кориандерот е најчест додаток на карито.... повеќе

Повеќе

Босилек

Од: | 0 Коментари | На:мај 13, 2012 | Категорија : Омилени зачини

Вкус: Мирисен и зачинет – речиси како бибер Одлично се комбинира со: Домати, зеленчук, пилешко, пица, свеж во салати, песто сос Забелешка: Препорачливо е да се користат цели листови или сецкани. Помалите листови на врвот од гранчето се најслатки.   . . Рецепт за песто сос Состојки: 2 лажици свежи... повеќе

Повеќе