Суперхрана – Лути пиперки

Од : | 0 Коментари | On : април 16, 2012 | Категорија : Суперхрана

.

Сите пиперки содржат соединенија наречени капсаициноиди. Ова е особено точно на лутите пиперки, од каде што и произлегува нивната лутина.

Тие имаат извонредно анти-инфламаторно и аналгетично дејство. Штитат од многу форми на рак како и од срцеви заболувања благодарејќи на многу високо ниво на капсаициноиди, чија најчестата форма е капсаицинот.

Во прилог на капсаицинот, лутите пиперки се богати со антиоксидансите каротини и флавоноиди, и содржат скоро двојно повеќе витамин Ц од количеството што може да се најде во цитрусните овошја.

Речиси секој оброк – од домашни супи, чорби или чили макала кои се додаваат на помфрит или салати може да ви донесат дополнителна корист од мала количина на лути пиперки.

 

Share This Post!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *