Суперхрана – Авокадо

Од : | 0 Коментари | On : април 7, 2012 | Категорија : Суперхрана

Вкусно и со кремаста текстура, авокадото не само што содржи најдобар вид на масти (мононезаситена олеинска киселина), но исто така помага вашето тело да ја блокира апсорпцијата на лоши маснотии (холестерол).

Тие се содржат големо количество на лутеин, кој го помага и подобрува видот. Авокадото содржи 35% повеќе калиум од бананите. Освен калиум, авокадото содржи и фолна киселина, кои може да го намалат ризикот од мозочен удар и кардиоваскуларни болести. Богато е со B, E и K витамини. Има висока содржина на растителни влакна.

Исто така авокадото има многу низок степен на пестициди.

Share This Post!

Напишете коментар