Што е суперхрана?

Од : | 0 Коментари | On : април 3, 2012 | Категорија : Дали знаевте?, Суперхрана

Називот “суперхрана” го имаат добиено некои прехрамбени продукти (одредени растенија, житарки и месо) кои содржат огромен број на хранливи состојки, минерали, витамини, есенцијални амино киселини, за кои научно е докажано дека значително влијаат на подобрување на здравјето, одржување на оптимална телесна тежина како и спречување на многу болести.

Иако различни истражувања предлагаат различни типови на прехрамбени продукти, најчесто на списокот на суперхрана се наоѓаат следниве продукти:

 1. Авокадо
 2. Кромид, лук, праз
 3. Јачмен
 4. Грав и леќа
 5. Цели зрна – Елда и киноа
 6. Темно зелени растенија – спанаќ, кељ, блитва
 7. Лути пиперки
 8. Ореви, семки, сусам, ленено семе
 9. Никулци
 10. Јогурт и кефир
 11. Цвекло, рен
 12. Зелка, карфиол, брокули
 13. Боровинки
 14. Смокви
 15. Цимет
 16. Мисо
 17. Сардини и лосос
 18. Зелен чај
 19. Црно чоколадо
 20. Алги (Hijiki, Wakame, кафеави морските алги, Nori)
Share This Post!

Напишете коментар