Кориандер

Од : | 0 Коментари | On : мај 16, 2012 | Категорија : Омилени зачини

spis_koriander_2_20_715564a

Вкус: Остар, по изгледот многу наликува на магдонос, но со многу посилен мирис.

Одлично се комбинира со: Азиски, Мексикански и Индиски јадења. Чест додаток е на салати и супи.

Забелешка:Кога растението ќе процвета листовите стануваат горчливи. Од неговото исушено семе се добива зачинот кориандер. Кориандерот е најчест додаток на карито.

Сакате да испробате некој рецепт со кориандер? Кликнете овде и пробајте.

Print Friendly
Share This Post!
Add Comment RegisterНапишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


*

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>